środa, 16 marca 2016

Warsztaty - Warszawa - Jak nauczyć się szyć?

JAK NAUCZYĆ SIĘ SZYĆ ?  CO JEST POTRZEBNE ?
W zasadzie bardzo niewiele.


Najważniejszym najlepszym elementem jest dobry nauczyciel, czyli ktoś kto praktycznie pokaże Ci jak prawidłowo wykonywać poszczególne czynności oraz CZAS i cierpliwość. 
Jak wygląda to u nas?
Naprawdę można naczuczyć się obsłygiwac maszynę i szyć w ciągu kilku godzin, ale  nie nauczysz się  dobrze  szyć nawet po 15 godzinach lekcji - jeśłi nie włożysz w to samodzielnej pracy. 


Dlatego u nas zajęcia z nauki szycia odbywają się w cyklach spotkań po 4 godziny.
Do tego zadajemy PRACE DOMOWE I ĆWICZENIA.
Nie ma lekko :)

ILE GODZIN TRZEBA WYKUPIĆ ?

to zależy, Jedni przyswoją umiejętności szybciej i starczy im 8 godzin - inne osoby będą potrzebować 2 razy więcej czasu.

mamy swój własny autorski program opracowany dla ośób, które po raz pierwszy siadaja do maszyny, dla  tych, którzy już sobie radzą - dopasowaujemy się podczas pracy. 

Uważam, że opowiadanie na pierwszej lekcji o różnicach miedzy maszynami, ściegami, tkaninami  - jest zupełnie niepotrzebne, lepiej skupić się i swoją uwagę na ćwiczeniach praktycznych i dużo dużo szyć, ćwiczyć ręce i prowadzenie tkaniny pod stopką. 

To właśnie dobre wyćwiczenie pracy rąk i orientowania się w dopasowaniu naprężenia nici - ustawieniu ściegów - prawidłowego nastawienia bębenka i wybór dobrej igły jest najważniejsze. 
Może nie wydaje się to bardzo atrakcyjne - ale właśnie dzięki takiej pracy - nauczysz się techniki.

Pokazujemy jak prowadzić tkaninę po Lini,  jak podwijać i podkładać, jak szyć w kanciku - co wymaga dużej dokładności i ćwiczeń.
To trochę tak jak z jazdą samochodem - teoria jest osobno i praktyka również. 
Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.
Dzięki swobodnej formule warsztatów każdy może sam zdecydować czy chce nauczyć się szyć od podstaw, doskonalić umiejętności  krawieckie czy tylko poznać kilka technik pozwalających na samodzielną realizację prostych rzeczy. 


Można zdecydować się TEŻ na lekcje indywidualne lub skorzystać na miejscu z kawiarenki krawieckiej. 
W kursach cyklicznych mogą wziąć udział zarówno osoby całkiem początkujące jak i już doświadczone w szyciu. 
W dobrze rozplanowanym wnętrzu i  luźnej atmosferze każdy uczestnik pracuje nad czymś innym, na swoim poziomie umiejętności, indywidualnie prowadzony przez instruktora.
Dzięki temu, że nie ma sztywnie narzuconego programu, uczestnicy sami decydują co szyją, a efekty ich pracy to wspaniale dopracowane ubrania i dodatki. 

 PIERWSZA LEKCJA I CO DALEJ ? Na pierwszych zajęciach przećwiczysz szycie praktyczne ściegów, szycie w kanciku i po lini, oraz szew bieliźniany. 

Na końcu szyjesz prostą poszewkę bądź torbę. 
Na drugich zajęciach jeśli dobrze radzisz sobie już przy obsłudze maszyny, proponujemy samodzielne wykonanie prostej tuniki.
Zaczynamy znowu od przeszycia po liniach a potem przechodzimy do kolejnego etapu.
 Pokażemy i opowiemy o formie odzieżowej - pokażemy jak jej prawidłowo użyć i wykroić - co na tym etapie jest najważniejsze, jak przygotować półprodukty do szycia - co należy podkleić i kiedy i jak używać klejonek.
Potem znowu szyjemy i prasujemy aż do wykończenia.
Na każdych kolejnych zajęciach stopniowo szyjesz rzecz o stopień trudniejszą.
Zyskujesz nowe umiejętności i nową garderobę. 

Po każdej lekcji - przygotowujemy ' pracę domową" i zalecamy aby jeszcze tego samego dnia w domu - usiąść do maszyny i powtórzyć zadania z warsztatu. 

CO JEST TAK NAPRAWDĘ WAŻNE ABY SZYĆ I BYĆ Z TEGO ZADOWOLONYM


Przede wszystkim czy szyjesz hobbistycznie czy też zawodowo w szyciu bardzo ważna jest precyzja i staranność w przygotowaniu wykroju, krojeniu- to właśnie to wpływa na końcowy efekt Twojego produktu. 

Jeśli szyjesz - niezbędny będzie : 

1. Dobry, sprawdzony wykrój.

Chyba najbardziej żmudną  pracą jest przerysowywanie wykroju i jego poprawki.

Jest to właśnie praca którą w firmie odzieżowej wykonuje projektant razem z konstruktorem. 

To czas i etap kiedy projekt zmienia się w realistyczną formę - idealnie dopracowane linie, zakładki, zaszewki, każdy detal jest bardzo dokładnie przemyślany i opracowany pod względem technicznym ) 
Potem dodanie szwów - ewentualnego dopasowania rozmiaru i dokładnego ułożenia elementów wykroju na tkaninie, zgodnych z jego nitką prostą i bardzo bardzo dokładnego wykrojenia.
Jeśli przy każdym etapie – odrysowywania – krojenia a później szycia - stracisz precyzję - nawet po 2 mm na każdym szwie - nie oczekuj dobrego rezultatu i efektu ze zdjęcia i że ubranie będzie wyglądać tak jak powinno. 
To właśnie taka rzetelna praca wpływa na to, że ubrania pewnych marek wyglądają od razu idealnie - a inne po założeniu na figurę - nie pasują, odstają, cisną i mają to coś co sprawia, że dana rzecz " źle leży".2. Idealne krojenie. 
Dlaczego upinanie szpilkami nie jest dobre ?

W zależności od rodzaju tkaniny, może ona " uciekać" pod nożycami , może się odsunąć.
Na tym etapie trzeba być bardzo uważnym i starannym.
Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w nowoczesne - profesjonalne formy np od:  theCOSTIUMERktóre są przygotowane na specjalnym papierze termo klejącym - maja naniesione szwy, punkty spotkań - nitkę prostą oraz właściwy juz rozmiar - dopasowany do naszej europejskiej - uniwersalnej rozmiarówki.
Użycie go polega tylko na odpowiednim ułożeniu elementów na tkaninie -delikatnym naprasowaniu i - potem pozostaje tylko wykroić.
Właśnie na takich formach pracują wszystkie firmy odzieżowe.
Warto spróbować. 

Opis szycia tuniki nr 105 - bardzo ładnie  przedstawiła Agnieszka z bloga: 
http://bymondfee.com/2016/02/sukienka-z-kieszeniami-wg-the-costiumer.html3. Dobre podprasowywanie, czyli niektóre elementy musimy bezwzględnie wyprasować zanim " zamkniemy" szycie całości. 


Tak trzeba zrobić np z odszyciami, wszystkimi szwami, główką rękawa. 
Trzeba to zrobić - ponieważ po uszyciu do niektórych miejsc ciężko Będzie potem " podejść" żelazkiem.
Na końcu prasujemy całość. 


Co z akcesoriów jest potrzebne .

Nożyce krawieckie, małe ostre nożyczki do obcinania nitek i prucia, szpilki, centymetr, długa i krótka linijka kreda krawiecka, miękki ołówek, mydełko krawieckie, nici  żelazko, deska do prasowania, wygodny stół  do krojenia - wycinanie na podłodze szybko cię zmęczy. 
Fastrygowanie i rysowanie szwów nie jest potrzebne  jeśli nauczysz się dobrze prowadzić maszynę i utrzymywać ścieg w linii.
CO JESZCZE ?Do każdej umiejętności potrzebne są pewne predyspozycje - jednak o sukcesie decyduje determinacja i motywacja, i to Twoje chęci wpływają  na to, czy osiągniesz wynik szybciej  czy też później. 


Znam dużo pań po szkołach odzieżowych które szyją w zakładach i robią to bardzo przeciętnie - dlatego szyją tylko kieszonki albo inne łatwe elementy bądź pracują na wykończeniu.
Od Twojej postawy i motywacji zależy to co osiągniesz, i ile się nauczysz.

Z jakich materiałów szyć na początku ? 
Warto na początku drogi z szyciem wybierać materiały stabilne i niedrogie, czyli :  bawełna, len, cienki dżins, gabardyna, flanela, cienki filc.

Unikajcie za to  - cieniutkich, śliskich , wiskozowych i satynowych. 

--------------------------------------------------------------------------------------

Dużo porad można znaleźć na  naprawdę fajnych  blogach o tym jak nauczyć się szyć samodzielnie. 
Polecamy lekturę u:

2.Longredthread.wordpress.com


3. Joulenka.pl
http://www.joulenka.pl/akcesoria-krawieckie-na-start/

4.Pracownia stroju.com 
http://pracowniastroju.com/2016/02/20/kiedy-zaczac-szyc-teraz/

5. Cozaszycie.pl
http://cozaszycie.pl/


Dziewczyny super szyją,  nauczyły się same i dzielą sie swoimi umiejętnościami z innymi. Warto zajrzeć i poczytać - a przyjechać do nas ! :)

wykroje odzieżowe, darmowe wykroje odzieżowe, kawiarenka krawiecka warszawa.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP